Imi plac trenurile si mirosurile lor.... piatra data cu motorina ... ferodoul si mirosul de metal din compartimentele vechi.
Stiu e ciudat dar cred ca este explicabil doar prin calatoriile la tulcea in vagonul de clasa a 2-a din copilarie. Am calatorit in compartiment, intre compartimente - vezi vagoanele de navetisti , in burduf... si in exteriorul burdufului pe tampon. Nu am fost niciodata pe vagon.
Am scos capul pe geam si am facut sushu in statii (ptr cine nu stie e interzis accesul la toaleta in statie).
Cea mai lunga calatorie cu nashul am facut-o de la Iasi in Constanta , cea mai ieftina din Cta in Costinesti (vreo 12 persoane cu 5000 lei vechi) si daca credeti ca nu se poate da mita nashului in sageata albastra... intrebati-ma. Cel mai frumos peisaj l-am vazut cand ne intorceam din Satu mare si somnul cel mai lung l-am facut din Cta in Timisoara. Chiar m-am culcat in Cta si m-am trezit in Timisoara.
Am dormit pe canapea, pe jos (cazut in somn sau de betie), la bagaje sus de tot, in picioare pe hol sau in fund pe bagaj ... si doamne ce reci erau cizmele atunci.
Am sperat la un sex in tren la cuseta dar nu s-a intamplat... dezamagire drumul ala din Cluj...
Mi-am incalzit sosetele pe caloriferul de la toaleta garii... si cate si mai cate.
Imi aduc aminte de mirosul Brasovului la 2 dimineata si emotia orasului nou.
Nu-mi spune ca fac doua ore jumatate cu masina la Bucuresti. In afara de camp si o sosea imputita nu vad nimic. Nu pot sa dorm , nu pot sa citesc, nu pot sa ma gandesc la ale mele sau sa desenez.
Nu sunt pasionat de trenuri, doar imi plac, pentru ca mi-au dat ocazia sa vad orase, sa imi vad prietenii si poate sa te cunosc pe tine cititorule.
Vreau sa revad Brasovul, Galatiul, Satu Mare si am sa vin cu trenul .... sa vin singur si nerecunoscut ... si sa va bat la usa ... la o cafea.
..... numa sa mai scada preturile astea la tren
Si eu care credeam ca esti baiat cuminte:P. Astept un post despre ochelarii de soare (stii tu despre ce vb:)))
RăspundețiȘtergere