miercuri, 22 septembrie 2010

Obisnuinta

Nu am constientizat pana acum...dar incep sa analizez si cu cat aflu mai multe incep sa cred ca principala caracteristica a omului nu e violenta... nu e inteligenta... nu e degetul opozabil ci obisnuinta.
Da obisnuinta ... aceasta cenusareasa a personalitatii.
O sabie cu doua taisuri cu partea "buna" si partea "rea".
Obisnuinta e ceea ce te ghideaza ! Recunoaste si regaseste-te :
- M-am obisnuit cu ea/el.
- Asa m-am obisnuit.
- De maine ma las de fumat.
- Te urasc.
- Te iubesc.
- Asa imi place mie.
- Maine
sammd
Devenim niste conservatori doar pentru a ne proteja obisnuintele, viciile. Uneori stim ca gresim si totusi tot o facem.
"E singurul meu viciu " imi spunea o prietena "Macar atat sa imi permit si eu".... si nu era unicul ei viciu. Era o obisnuinta dupa mine.. proasta.
Ea s-a obisnuit sa amane ... el s-a obisnuit sa minta.
Ne-am obisnuit sa ii judecam pe altii dar mai rar pe noi insine.
Te-ai obisnuit sa promiti si sa nu respecti promisiunile.
M-am obisnuit sa reinventez roata si tot timpul imi iese patrata.
De ce ne obisnuim ? Priveste-te la persoana a 3-a si zi-mi...

6 comentarii: